By autoklawy nie miały przed nami tajemnic

Dla zawodowego stomatologa, zwłaszcza takiego, który nie prowadzi prywatnej praktyki, autoklawy są raczej urządzeniami tła, czyli takimi, na których istnienie nie zwraca się szczególnej uwagi. Obsługują je przeważnie asystenci i nikt się nimi nie przejmuje. Po prostu sobie są. Jeśli jednak przyjdzie nam kiedyś kupować coś takiego, warto jest znać przynajmniej trochę podstawowych, życiowych informacji.

Jak wszystkim na pewno wiadomo, autoklawy służą do profesjonalnego czyszczenia narzędzi wykorzystywanych w czasie pracy, nie tylko stomatologa, a robią to za pomocą bardzo wysokiej temperatury. Sprzęt w nich jest wygotowywany w temperaturze znacznie przekraczającej sto stopni Celsjusza, co jest możliwe dzięki znacznemu podniesieniu ciśnienia wewnątrz urządzenia. Ten fakt niesie za sobą pierwszy efekt, którego istnienia trzeba być świadomym. By było możliwe utrzymanie wysokiego ciśnienia wewnątrz autoklawu, sprzęt ten musi mieć odpowiednie ścianki. Powoduje to, że przeciętny autoklaw waży powyżej pięćdziesięciu kilogramów i co za tym idzie, musi być umieszczony na solidnej podstawie. W praktyce sprawdza sie także umieszczenie go na posadzce, ale nie jest to zbyt wygodne.

Wykorzystywanie wysokiej temperatury i wody oznacza ponadto, że potrzebne jest przyłącze wody i dostęp do gniazdka elektrycznego. Nie może to być byle jakie gniazdko, ponieważ trzeba mieć na uwadze, że autoklawy mają moc około dwóch tysięcy watów, jeśli mówimy o sprzęcie, który będzie w stanie równocześnie czyścić trzy tace wyposażenia w komorze mającej około dwudziestu litrów pojemności. Nie jest to oczywiście wielkość zwalająca z nóg, ale wystarczająca do tego, by zwracać uwagę na to, co jest podłączone do tego samego bezpiecznika.

Inna sprawa to czas pracy autoklawu, który trzeba dostosowywać do naszych potrzeb. W tak zwanych programach szybkich możliwe jest wysterylizowanie jednego wkładu (zależnego od wielkości komory urządzenia) i trwa to średnio od dwudziestu do trzydziestu minut. Trzeba sobie policzyć, ile sprzętu jest wykorzystywanego w gabinetach, dla których autoklaw będzie pracował, odnieść to do możliwości urządzenia i wybrać takie, które będzie w stanie zapewnić bezproblemową pracę. Dla lekarza pracującego samodzielnie nie będzie to oczywiście żaden problem, ale jeśli w jednym miejscu współpracuje kilku stomatologów, trzeba to już dobrze przemyśleć.