Właściwie zbudowane asystory stomatologiczne

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że asystory stomatologiczne to wyjątkowo prosty element wyposażenia gabinetu medycznego, przede wszystkim oczywiście gabinetu stomatologicznego, który nie jest oparty o żadne skomplikowane rozwiązania techniczne. Nie wydaje się też, by coś takiego było objęte jakimiś specjalnymi przepisami. Laik powie, że jest to zwykła szafka, czasami na kółkach. Profesjonalista oczywiście nigdy takiego błędu nie popełni, a nawet laik, po bliższym przyjrzeniu się, powinien od razu zauważyć, że mamy tutaj do czynienia z dość specyficznym elementem umeblowania.

Specyfika, jaką charakteryzują się asystory stomatologiczne, kryje się w wielu elementach. Dość mocno w oczy urzucą się fakt połyskliwości tego sprzętu. Nie jest to bynajmniej tylko kwestia stylistyczna, ponieważ jest to estetyczny efekt zapewnienia asystorom bardzo ważnej cechy: łatwości w czyszczeniu. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, by wszystkie jego powierzchnie można było bardzo łatwo wyczyścić, by nie było tutaj żadnych zakamarków i faktur materiału mogących zatrzymywać brud, a do tego uchwyty muszą być zabezpieczone tak przed zatrzymywaniem się brudu, jak i przed uszkodzeniami. W tym celu najczęściej stosuje się bardzo skuteczne i po prostu ładne chromowanie.

Nie można zapominać, że asystory stomatologiczne muszą być przede wszystkim użyteczne. W tym celu zapewniono im kilka bardzo ciekawych funkcji, o których nie sposób zapomnieć, a tylko niektóre z nich dają się łatwo zauważyć. Wspominaliśmy już na przykład o tym, że niektóre z takich urządzeń, a właściwie większość z nich, posiadają kółka dla łatwiejszego przemieszczania się. Trzeba dodać, że są to specjalne kółka emitujące niski poziom hałasu, a w lepszych modelach dodatkowo zapewniające pewną ograniczoną eliminację drgań, co niemal bezkosztowo powoduje, że asystory stomatologiczne poruszają się niemal bezgłośnie.

Ciekawa sprawa w tej samej kwestii to metoda poruszania się asystorów. W dobrych sklepach z wyposażeniem gabinetów stomatologicznych zauważymy, że niektóre z takich sprzętów mają po prostu formę komody na kółkach, ale tyczy się to raczej tylko największych modeli. W reszcie mamy do czynienia z kilkoma różnymi metodami oparcia na ziemi. Zróżnicowanie to pozwala na wybranie takiego modelu, który najbardziej będzie pasował nie tylko do pozostałego sprzętu wykorzystywanego w naszym gabinecie, ale także takiego, który po prostu będzie odpowiadał naszym upodobaniom.